התמודדות עם אגרנות כפייתית במשפחה – שי שטיקגולד כותב

פינוי דירה >> פינוי דירה - מאמרים >> התמודדות עם אגרנות כפייתית במשפחה – שי שטיקגולד כותב

אגרנות כפייתית היא הפרעה נפשית שבניגוד להפרעות נפשיות אחרות ממשפחת ההפרעות האובססיביות כפייתיות OCD, יכולה להשפיע מאוד על חיי המשפחה, וזאת בגלל האופן בו היא באה לידי ביטוי, והמרחב שהיא דורשת במימושה. למעשה, האתגרים הגדולים בהפרעה זו נוצרים בנקודת החיכוך של האגרן הכפייתי עם הסביבה, ובראש ובראשונה עם בני משפחתו.

החיכוך התמידי בין האגרן הכפייתי ובין בני המשפחה

החיכוך מול בני המשפחה נובע ממגוון רחב של סיבות ומוביל בדרך כלל לרגשות של תסכול, ייאוש, כעס, בושה, מבוכה ועוד, אך כדאי מאוד לדעת שבאמצעות כניסה לתהליך טיפולי בו מעורבת גם המשפחה, ובאמצעות הבנה יסודית של בעיית האגרנות הכפייתית על המניעים שלה, המאפיינים הקליניים שלה וכדומה, ניתן לנטרל את מרבית הרגשות השליליים, ולעלות על דרך המלך לקראת שינוי מציאות אמיתי לטובת האגרן הכפייתי עצמו ולטובת בני המשפחה כולם.

השפעות שונות של תופעת האגרנות הכפייתית על בני משפחה שונים

בכל נקודת ההשקה בין האגרן הכפייתי ובין בני המשפחה, אפשר להביא מגוון רחב של תיאורים ומודלים של מערכות יחסים הנבנות או מושפעות מהאינטראקציה בין האגרן הכפייתי ובין בן המשפחה. מערכת יחסים זאת מושפעת מאוד מגילו של בן המשפחה, מהצרכים שלו בתוך המשפחה ומחוצה לה, וכמובן מאופיו האישי והאופן בו הוא תופס את ההפרעה הנפשית של בן המשפחה. בהיבט זה אפשר לסקור את ההשפעות השונות של נוכחות אגרן כפייתי במשפחה על כל אחד מבני המשפחה.

אבא אגרן כפייתי

בני המשפחה שעליהם משפיעה האגרנות הכפייתית בצורה הבולטת ביותר הם הילדים במשפחה. ילדים, מן הסתם, זקוקים לסביבה שתתמוך בהם במהלך גיל הילדות, שתעניק להם את היכולת לחוות את הילדות שלהם בצורה מלאה, מבלי לחשוב על הדברים המורכבים של החיים. ילדים לאבא אגרן כפייתי הם ילדים שבמרבית המקרים פשוט אינם חווים את הילדות כפי שחווים אותה ילדים אחרים, וכפי שהיה רצוי. זה מתחיל בבושה שמרגישים הילדים ביחס לאבא שלהם, וביחס לצפיפות, העומס, הבלגן והריח הרע שממלא את ביתם, ועל כן אינם נוהגים להזמין חברים לביתם כלל.

בעיות חברתיות ואישיות בתוך הבית ומחוצה לו

את הבעיות החברתיות אפשר למתוח גם אל מחוץ לבית, כאשר הילדים מפתחים תחושה קבועה של בושה, של כעס, של קנאה וזעם כלפי ילדים אחרים, וכאשר הם אינם רוצים או מסוגלים לשוחח על המשפחה שלהם כלל. בהיבט זה חשוב לזכור שחוויותיו של הילד ושל בני המשפחה בכלל, נמתחות הרבה מעבר למה שהם מראים בבית ובהתאם לתגובות שלהם לנוכחות האגרן הכפייתי בביתם. השפעות אלה מרחיקות לכת בעיצוב האישיות שלהם, בתחושות היום יומיות שלהם ובמצב הרוח שלהם, ביכולת שלהם לשמוח, להתנתק מהמצב בבית ולהתחבר לסיטואציות חברתיות משמחות וכדומה.

תחושת בושה קשה המלווה את בני המשפחה בכל עת

מתוך כל סט הרגשות שחווים בני המשפחה בנוכחות אבא אגרן כפייתי, אפשר לציין במיוחד את תחושת הבושה המלווה את בני המשפחה בכל רגע ורגע שבו הם מחוץ לבית. זה מתחיל כבר ביציאה מדלת הבית, כשנתקלים בשכנים והפרצוף החמוץ שהם עושים, בנוכחות של בני המשפחה במריבות מול שכנים שמתלוננים, או בצורך לספוג את התלונות האלה ללא יכולת אמיתית להתגונן מפניהן. זה ממשיך בבושה שהם חשים בשכונה, בכיתה ובכל מקום אחר בו אנשים מסביב מודעים למה שקורה אצלם בבית, וגם אם במקרה הטוב אף אחד לא הופך את זה לנושא לבדיחה, אותם בני המשפחה מזהים את הריחוק התמידי של הסובבים אותם מהם.

אמא אגרנית כפייתית

הדברים דומים מאוד גם כאשר מדובר במשפחה בה ישנה אמא אגרנית כפייתית. פני הדברים בתוך הבית הם בדיוק אותו הדבר, מצבו של הבית הוא אותו מצב, והתחושות השליליות הן אותן התחושות. יחד עם זאת, במצב של אמא אגרנית כפייתית, ההשפעה על הילדים יכולה להיות אף גדולה יותר. הילדים זקוקים מאוד לאימם, לפחות בשנות חייהם הראשונות, ואימם היא הדמות שאמורה לייצג אותם וללוות אותם אל מול הגננת, המטפלת, המורה וכל גורם חיצוני אחר המעורב בחייהם. חוסר היכולת להציג את אימם, להתלוות אליה או אפילו לשוחח אליה עם אנשים אחרים, יכולה להשפיע עליהם בצורה קשה ביותר לאורך זמן.

השפעה משמעותית של אמא אגרנית כפייתית על ילדיה

ההשפעות של אמא אגרנית כפייתית על הילדים יכולות להשתנות מאוד לאורך השנים בהתאם לגיל שלהם, ובהתאם לחומרת ההפרעה של האם. בשנות חייהם הראשונות, הם עלולים לסבול מחסך משמעותי לאור היעדר האם מחייהם במובן הבסיסי ביותר של העניין, בקושי להסתובב בבית הצפוף והעמוס, סכנות פציעה מחפצים חדים המפוזרים בבית, התפתחות של קשיי נשימה או מחלות ריאות בגלל זיהומים הקיימים בחלל הדירה וכדומה. בגילאים מתקדמים יותר, הבעיות עוברות למישור האישי והחברתי, התגברות תחושות הבושה, האחריות הכבדה, הדכאון הקבוע וכדומה.

בן אגרן כפייתי

במקרה של בן אגרן כפייתי, הדברים עשויים להיראות קצת יותר פשוטים שכן הבן מלכתחילה נמצא תחת הפיקוח, האחריות ובמידה מסויימת גם תחת השליטה של הוריו, אלא שדברים אלה נכונים יותר כלפי השלבים הראשונים של החיים ועד גיל ההתבגרות. בן אגרן כפייתי בגיל 30 זה כבר סיפור אחר לגמרי, שאינו שונה כמעט בכלום מכל בן משפחה אגרן כפייתי אחר במשפחה. יחד עם זאת, לעובדה שלאורך השנים הייתה להורים שליטה מסויימת בחייו של הבן, כן יכולה להיות השפעה על מאפיינים שונים של ההפרעה, שעשויה להתפתח לכיוונים "פחות חמורים" באופן כללי.

"השתלטות" האגרן הכפייתי על המרחבים הפנויים בבית

כך למשל, אפשר לחשוב על בן אגרן כפייתי בן 30, מסתובב בבית ואינו עושה דבר, לא מנקה, לא משתתף בסידור הבית, לא מפרנס את עצמו ולא מסייע בדבר להוריו. מן הצד השני, נוהג אותו בן אגרן כפייתי לאסוף ספרים אל הבית, ולמלא את הבית בערימות של ספרים מכל עבר. בתחילה זה איסוף של מספר ספרים בפינה מסויימת בחדר, מהלך שיכול להיתפס על ידי הורים רבים דווקא כמהלך חיובי המראה את אהבתו של הילד לספרים, אלא שלאורך השנים, האובססיה הולכת וגוברת, והספרים מתחילים למלא את החדר מקיר אל קיר, ומרצפה עד תקרה.

התעלמות מרצון ההורים, השתלטות על מרחב החיים שלהם

מן הסתם, ככל שעובר הזמן, מרחיב הבן את מרחב האגירה אל חדרים נוספים בבית, ספריות שאפשר לדחוף אליהן ספרים נוספים, ואפילו בפינות שונות ברחבי הבית. ייתכן שלאור העובדה שמדובר ביחסים בין הורים לבן, יוכלו ההורים להשפיע במידה מסויימת על הבן, ולהגביל את התפשטות האובססיה בכל רחבי הבית, אבל בכל מקרה מדובר במאבק מתמשך, עיקש ומתסכל מאוד עבור ההורים, מאבק שלעיתים נושא תוצאות ופירות, אך בשורה התחתונה, הבית בסופו של דבר יתמלא בספרים מכל עבר.

בת אגרנית כפייתית

הסיפור של בת אגרנית כפייתית דומה במובנים רבים למצב של בן אגרן כפייתי, וגם במקרה זה, ההבדל המשמעותי ביותר ביחס למקרה של אב או אם אגרנים כפייתיים, הוא רמת השליטה המסויימת שיש להורים בילדיהם. יחד עם זאת, גם במקרה של בת אגרנית כפייתית, רמת שליטה זו הולכת ופוחתת ככל שהילדה מתבגרת. כך למשל, ילדה שאוספת בגדים וספרים מהרחוב ומכל מקום שבו היא יכולה ומביא אותה לבית לצורך אגירה.

מריבות, ויכוחים ורגשות שליליים תמידיים

בשלבים הראשונים דואגת הילדה לסדר את כל החפצים בארון, בספריה ובמקומות סגורים, אך עם הזמן, הארונות כבר אינם יכולים להכיל את החפצים והבגדים, והילדה מתחילה לאגור אותם בערימות בחדרה. גם במקרה זה, החדר בסופו של דבר אינו מספיק והאגירה מתחילה להתפשט לאזורים אחרים של הבית, וגם במקרה זה היקף ההתפשטות תלוי מאוד ברמת השליטה של ההורים בילדתם, וכן כרוך באין ספור ויכוחים, מריבות ורגשות שליליים של תסכול, חוסר הבנה וחוסר יכולת.

מריבות סביב חוסר הרצון לסדר, לנקות או לפנות את הפריטים

תסכול זה וויכוחים אלה, במקרה של בת אגרנית כפייתית, בדיוק כפי שקורה במקרה של בן אגרן כפייתי, יכולים להתפתח למריבות של ממש, כאשר הבת אינה מוכנה שיגעו בחפצים שלה, לא לצורך סידור, לא לצורך ניקיון ולא לאף צורך אחר. עבורה החפצים צריכים להישאר בדיוק כפי שהיא אספה אותם מהרחוב, וכל ניסיון לנקות את הבית או לסדר אותו, מטיל למעשה איום על החפצים שלה, חפצים שהיא מפתחת רגשות אמיתיים כלפיהם. כמו כן, אחת התופעות המוכרות עם ילדים אגרנים כפייתיים היא חוסר הרצון שלהם לקבל טיפול. מבחינתם הכל בסדר איתם, הם לא מכירים באף הפרעה נפשית, והם נותנים אין ספור הסברים, חלשים ככל שיהיו, לגבי הצורך שלהם לאגור את החפצים שהם אוגרים.

אח אגרן כפייתי

בחיכוך שבין בן משפחה אגרן כפייתי ובני משפחתו, עומדים גם האחים והאחיות של אגרנים כפייתיים. המדובר על אחים ואחיות שגדלו יחד, רגילים לשחק אחד עם השני, לדבר אחד עם השני, ולשתף אחד את השני בחוויות היום יום שלהם. ככל שהאח מתבגר, כך האובססיה הולכת ומחמירה ומתחילה לקבל צורה. כך למשל, מתוך אין ספור עדויות של משפחות אגרנים כפייתיים, ישנה עדות על אח אגרן כפייתי, שאינו מאפשר לאחיו לבקר אותו בביתו. הם משוחחים בטלפון, הם מקיימים קשר ברמה כלשהי, גם אם לא קשר תדיר, אבל ביקור בבית האח האגרן הכפייתי הוא דבר פשוט בלתי אפשרי.

מניעת ביקורים בביתו של אח אגרן כפייתי

בניסיונותיו של האח להתחמק מביקורים אלה, הוא גם בוחר בהפחתה משמעותית של הקשר עם כל בני המשפחה, ולמעשה יוצר מצב של בידוד מבני המשפחה. הוא לעולם אינו מודה בכך שיש לו איזו שהיא הפרעה נפשית, אבל לכל בני המשפחה ברור שהבית עמוס וצפוף בצורה נוראית, ובמקרים רבים בהם הגיעו לאזור, הבחינו בני המשפחה גם בריח רע שעולה מהבית, וגם ביחס עויין מצד השכנים. ולמרות זאת, האח אינו מודה בדבר, ואינו מאפשר לאף אחד מבני המשפחה להיכנס אל ביתו.

אחים עשויים להיות הסוכנים הטובים ביותר לייזום תהליך טיפולי

יחד עם זאת, אם בוחנים מקרים רבים של משפחות אגרנים כפייתיים, אפשר לגלות שאת מרבית הקשר של האגרן הכפייתי הוא מפנה דווקא אל האחים והאחיות שלו. המשמעות היא שאם יש אפשרות או רצון להיכנס לתהליך טיפולי, כדאי מאוד להניע את התהליך דרך אחד האחים שמקפיד לשמור על קשר עם אח אגרן כפייתי. כלפי ההורים מקפיד האח לשמור על רמה גבוהה של מרדנות, וחוסר רצון להקשיב, תוך שהוא רואה בהם אנשים שמחפשים את רעתו בכך שהם מאלצים אותו להיפרד מהחפצים שאגר, אך דווקא כלפי אח שאיתו גדל לאורך השנים, יכול אח אגרן כפייתי לפתח רמה מסויימת של אמפטיה, ולקיים אינטראקציה סבירה שיכולה להוביל להנעה של תהליך טיפולי.

דוד שלי סובל מאגרנות כפייתית ולא מבין מה רוצים ממנו

זו היא למשל עדות של אדם שלאורך כל ילדותו שהה עם דודו ופיתח איתו קשר קרוב, וככל שהתבגר נחשף יותר ויותר לאורח חייו של דודו. הדוד הוא אדם מבוגר החי בגפו, סובל מאגרנות כפייתית קשה במסגרתה הוא אוסף חפצים שונים לביתו כבר לאורך שנים רבות. לכל בני המשפחה ברור שהבית נמצא במצב קטסטרופלי של תברואה, וכי נראה כי מצב זה נותן כבר את אותותיו במצב הבריאותי של הדוד. יחד עם זאת, אחד הדברים המעניינים שמציין אותו אדם הוא שהדוד אינו מבין מה רוצים ממנו כאשר מבקשים ממנו לפנות את הדירה.

אי הכרה של האגרן הכפייתי בהפרעה הנפשית שלו

המדובר על צורת התנהגות נפוצה למדי בקרב אגרנים כפייתיים, שפשוט אינם מכירים בהפרעה הנפשית שלהם, ורואים בה דבר נורמלי לחלוטין. כידוע, אגרנים כפייתיים הם אנשים נורמליים למדי למעט האובססיה שלהם לאגור חפצים. אפשר לפגוש אותם בתור לסופר מרקט, בתור לבנק, באוטובוס או אפילו במקום העבודה, אך בביתם הסיפור שונה לחלוטין. אנשים אלה אינם רואים בהתנהגותם הפרעה נפשית כלשהי, אלא פשוט נטייה נורמלית של אדם נורמלי, שאולי קצת מגזים, אולי קצת עושה את זה אחרת, אבל עדיין בגדר הנורמלי.

התעלמות מהשלכות ההפרעה – מכנה משותף אצל אגרנים כפייתיים

העניין הוא שאותם אגרנים כפייתיים מפתחים רגשות עזים כלפי החפצים שהם אוספים, ולכן מבחינתם הפעולה של איסוף החפצים אל ביתם היא פעולה נורמלית לחלוטין, בדיוק כפי שאדם שאינו סובל מהפרעת האגרנות הכפייתית, יאסוף בעל חיים חמוד שהוא מוצא ברחוב ומפתח אליו רגשות. דוד שלי סובל מאגרנות כפייתית ולא מבין מה רוצים ממנו היא דוגמא לעדות נפוצה מאוד בקרב בני משפחה של אגרנים כפייתיים, כשהדבר היחיד שמשתנה הוא מקומו של האגרן הכפייתי במשפחה, כדוד, אח, אב, אם, סב, סבתא, בעל, אישה, בן, בת או כל בן משפחה אחר. המכנה המשותף הוא שאותם אנשים פשוט אינם ערים להפרעה שלהם, ורואים בהתנהגותם התנהגות נורמלית לחלוטין.

איסוף כפייתי של חפצים למה?

בתוך כל המערבולת המשפחתית סביב האגרן הכפייתי, אחד הדברים החשובים ביותר הנדרשים להתמודדות עם התופעה היא יצירת הבנה סביב המניעים והמקור להפרעה. המדובר בהפרעה המשתייכת למשפחת ההפרעות האובססיביות כפייתיות OCD, והיא דומה במובנים רבים להפרעות אחרות ומגוונות מהן אנשים רבים סובלים בד' אמותיהם. באופן עקרוני, המאפיינים של ההפרעה, העוצמה שלה ולעיתים גם המניעים שלה, יכולים להשתנות מאדם לאדם, אם כי התוצאה דומה מאוד בקרב כל האגרנים הכפייתיים: איסוף כפייתי של חפצים אל ביתם, אל המרחב הפרטי שלהם.

פיתוח רגשות אמיתיים ואותנטיים כלפי חפצים חסרי ערך לכאורה

האיסוף הכפייתי הוא לאו דווקא המקור להפרעה, אלא אולי דווקא התוצאה שלה. ההפרעה האמיתית היא החיבור הרגשי שיוצרים אגרנים כפייתיים כלפי חפצים שהם לכאורה חסרי כל ערך לאדם הנורמלי: קופסאות שימורים, בקבוקי פלסטיק, צעצועים שבורים, בגדים, ספרים, פריטי ריהוט שבורים, קרטונים, עיתונים וכל סוג אחר של חפצים. האגרן הכפייתי למעשה מפתח רגש מסויים כלפי חפצים אותם הוא מוצא ברחוב, ובהתאם לכך מרגיש צורך לאסוף אותם אל ביתו על מנת שיוכל להיות קרוב אליהם, ולשמור עליהם, בדיוק כפי שאדם נורמלי עשוי היה לעשות לבעל חיים חמוד שהוא מוצא ברחוב.

איסוף חפצים יזום על מנת למלא את הצרכים הרגשיים

לאורך הזמן, התנהגות זו הופכת להיות אובססיבית בצורה שיוצאת משליטה, ועל מנת לספק את הצרכים הרגשיים שלו, האגרן הכפייתי עובר לחיפוש יזום ומכוון אחרי החפצים אותם הוא רוצה לאסוף. סוג החפצים שנאספים יכול להשתנות מאגרן כפייתי אחד לאחר. אלו יכולים להיות כל סוגי החפצים באשר הם, בעוד שבמקרים אחרים, האיסוף הכפייתי יכול להתמקד בסוגים מסויים של חפצים כמו למשל איסוף כפייתי של חפצים לבית, איסוף כפייתי של עיתונים וקרטונים, איסוף כפייתי של בגדים, ספרים או צעצועים ישנים וכדומה.

הבנה של הבעיה – מפתח לשיפור מערכת היחסים בתוך המשפחה

הבנה זו היא קריטית בכל הקשור לעידון מערכות היחסים בין האגרן הכפייתי ובני משפחתו. משפחות רבות חשות תסכול רב וכעס רב כלפי האגרן הכפייתי שלכאורה אינו מקשיב להפצרות שלהם לפנות את החפצים מהבית, ואינו מאפשר להם לגעת בחפצים, אך כאשר מבינים שישנו רגש אמיתי שאותו מפתח האגרן הכפייתי כלפי החפצים, קל להבין מדוע הוא מתנהג כך ומדוע הוא מרגיש מאויים כאשר מישהו מנסה להזיז את החפצים שלו ממקומם, ולבטח לפנות אותם מביתו.

שכן אגרן כפייתי – אוסף זבל בבית

אגרנות כפייתית יכולה לפגוש אותנו לא רק בתוך המשפחה, אלא גם בסביבה הקרובה אלינו, ובעיקר אצל שכנים בבניין בו אנו מתגוררים. בין העדויות הרבות שנאספו בנושא אגרנות כפייתית ניתן למצוא שלל עדויות על דיירים בבניין משותף המתגוררים באותו בניין יחד עם אגרן כפייתי. בדרך כלל אגרן זה יחיה בגפו, בין בגלל שמעולם לא בנה משפחה, ובין בגלל שלאורך השנים עזבו אותו כל בני המשפחה בגלל התנאים הבלתי אפשריים בדירה.

חוסר אונים וחוסר יכולת לטפל בבעיה מול השכן

שכנים של אגרן כפייתי יכולים לסבול מהתופעה בצורה משמעותית מאוד, כשלרוב אין להם מה לעשות בנדון. הם אינם בני משפחתו של האגרן הכפייתי, הם אינם בעלי השפעה עליו, ואין להם כל סמכות עליו, כך שהם נאלצים לחיות עם ההשלכות של העניין יום יום. השלכות אלה באות לידי ביטוי באיסוף בלתי פוסק של זבל ואשפה על ידי אותו אגרן כפייתי וצבירתו בביתו. לאורך הזמן ריח רע מתחיל להתפזר בכל חדר המדרגות, ריח שחודר בסופו של דבר לבתיהם של כל השכנים בבניין. בעדויות רבות צויין ריח כל כך חריף שפשוט לא איפשר לשכנים לשבת כל אחד בביתו, והיה צורך לערב את הרשויות.

מפגע תברואתי קשה המשפיע על כל השכנים בבניין

בעדות מסויימת שנאספה על ידי שכנים של אגרן כפייתי מצויין מקרה בו האגרן הכפייתי היה מגיע כל יום עם ערימה קטנה של חפצים אותם אסף בפחי הזבל השכונתיים. הריח בחדר המדרגות היה כל כך חריף, שלא ניתן היה לשהות בחדר המדרגות מבלי לעצור את הנשימה. בסופו של דבר, ריח זה חדר גם אל ביתם של אותם שכנים שנאלצו בסופו של דבר לערב את הרשויות. אבל המפגע התברואתי אינו מסתיים אך ורק בריח רע, ובמקרים רבים ניתן להיתקל גם במצבים של נגעים וזיהומים המתפשטים על קירות המבנה, רטיבות בקומות למטה, וכמובן מזיקים רבים כמו נמלים, ג'וקים, ואפילו עכברים וחולדות המגיעים אל הבניין כדי למצוא פינה חמה בין ערימות הזבל בביתו של האגרן הכפייתי.

שכנה אוספת פסולת אגרנות כפייתית על הגג בבניין משותף

האופן בו באה לידי ביטוי הפרעת האגרנות הכפייתית יכול להשתנות בצורה משמעותית ובהתאם למאפייני ההפרעה אצל האגרן הכפייתי. בין העדויות שנאספו בתחום זה, ישנה גם עדות אחת בולטת על שכנה אוספת פסולת אגרנות כפייתית ומרכזת הכל על הגג בבניין משותף. הגג פשוט מלא באין ספור חפצים ופריטי פסולת עטופים בניילונים ועיתונים, ובכמויות מפחידות ממש. פרט למפגע האסתטי, קיים פה סיכון בטיחותי של חפצים שיכולים לעוף מגג המבנה, וכמובן רטיבות ופגיעה באיטום של הגג, ריח רע שמתפזר בכל השכונה, מזיקים המגיעים מכל השכונה וכמובן חוסר נוחות מובהק בכך שגג הבניין מלא זבל.

איזו חברה מבצעת פינוי דירה מאגרנות כפייתית?

חברתנו, שי פינוי דירה, היא חברת הפינוי הוותיקה והמקצועית ביותר בישראל בענף הפינוי, וכנראה היחידה המתמחה בפינוי של דירות אגרנים כפייתיים. החברה משרתת שורה ארוכה של לקוחות במגזר הפרטי, העסקי, התעשייתי והמוסדי, ולאורך השנים פיתחה שורה של יכולות מתקדמות המאפשרות לה להתמודד עם כל אתגרי הפינוי ובכלל זה גם פינוי של אגרנים כפייתיים. התמחות החברה בתחום של פינוי אגרנות כפייתית באה לידי ביטוי במספר מובנים:

· היכרות מעמיקה עם ההיבטים הפסיכולוגיים וההתנהגותיים של הפרעת האגרנות הכפייתית

· צוות עובדים וותיק ובוגר שעובר הכשרה ייעודית סביב הנושא של אגרנות כפייתית

· יכולת פינוי באמצעות מנוף ומשפכי פסולת בניין גם מקומות גבוהות

· כלי עבודה מקצועיים ואמצעי שינוע מתקדמים

· סט שלם של שירותי ערך מוסף המיועדים לשקם דירת אגרן כפייתי לאחר הפינוי לרבות: ניקיון יסודי של הדירה, חיטוי מקצועי באמצעות כלור, וכן תיקונים קלים של הדירה לאחר הפינוי

לא רק מקצועיות אלא גם התמחות בתחום האגרנות הכפייתית

במובנים רבים, התהליך של פינוי דירת אגרן כפייתי הוא תהליך הרבה יותר פסיכולוגי מאשר פיזי. תהליך הפינוי מגיע למעשה בשיאו של תהליך פסיכולוגי מתמשך במסגרתו מצליח הגורם המטפל ליצור שיתוף פעולה מול האגרן הכפייתי סביב הנושא של פינוי הדירה לצורך יצירת מציאות חדשה וטובה יותר לאגרן הכפייתי עצמו ולכל בני המשפחה. במקרים מסויימים אף נדרש פיקוח של הגורם המטפל לאורך תהליך הפינוי, אבל אחד הדברים החשובים ביותר בכל תהליך פינוי כזה הוא הסבלנות, הסובלנות והרגישות של עובדי הפינוי לאורך כל הפינוי, והיכולת שלהם לעבוד בצורה אחראית ואיכפתית עם רגישות למצבו הרגשי הקשה של האגרן הכפייתי ולתגובותיו. חברת שי פינוי דירה היא חברה המתמחה בפינוי של דירות אגרנים כפייתיים, ומציעה את הפתרון הטוב ביותר לכל משימת פינוי שכזאת.

לאן הכל עובר?

אם אתם שואלים את עצמכם לאן מעבירים את כל הפסולת לאחר הפינוי, הרי שחברתנו מקפידה על עבודה מסודרת על פי החוק וכל תקנות ההגנה על איכות הסביבה, ובהתאם לכך אנו מפנים את הפסולת לשלושה יעדים מורשים אפשריים:

· ארגוני צדקה ומשפחות נזקקות

· מפעלי מיחזור

· אתרים מורשים להטמנת פסולת

מאחר וכאשר מדובר על פינוי דירת אגרן כפייתי, מדובר בדרך כלל בפינוי פסולת של ממש, מרבית הפריטים מפונים לאתרים מורשים להטמנת פסולת. לעולם איננו משליכים את החפצים לפח הזבל השכונתי או בגבעה נטושה בכניסה לישוב, שתי אפשרויות אסורות על פי החוק ויכולות לשאת סנקציות יקרות מאוד מצד הרשות המקומית.

פריטים בעלי ערך עשויים להוביל להפחתה בעלות הפינוי

 

במקרים מסויימים, במידה ומדובר בחפצים בעלי ערך כספי משמעותי, בוחרת החברה לנסות ולמכור אותם בשוקי יד שניה, ולהפיק מהם רווח כספי נוסף. במידה וישנם פריטים כאלה, ניתן לגלם הנחה מסויימת בעלות השירות כולו, אך יש לבחון את הדברים לעומק ומראש. כאמור, מאחר ומדובר בדירת אגרן כפייתי המתאפיינת בדרך כלל בפסולת שאין לה ערך כלשהו, ההסתברות של מציאת פריטים שיוכלו בסופו של דבר להשפיע על העלות הכוללת בצורה משמעותית היא נמוכה, אך אם יש כאלה, בהחלט אפשר לדון בעניין.

<< חזרה לרשימה